fbpx

Jak všechno zvládnout, třeba i lockdown?

A je to tu, to čeho se každý alespoň v koutku duše bojí, to z čeho máme obavy, někdo větší někdo menší. Celou naši společnost zasáhl virus.

Co se vlastně aktuálně děje?

V současné chvíli prožíváme druhou vlnu epidemie Covid-19, jinak řečeno, Coronavirus je tu stále s námi. Odložme teď své pochybnosti o pravdivosti. Odložme vztek, který z nás vychází kvůli nekoordinovaným opatřením. Odložme obavy a pojďme se bavit o tom, co můžeme udělat pro sebe a pro své okolí. Co můžeme udělat pro to, abychom tuto dobu přežili ve zdraví se zdravým rozumem.

Ano, je opravdu potřeba danou věc přijmout sám v sobě.  Ale jak to udělat?

V první chvíli nás zasáhne vztek, strach a frustrace. Což je v podstatě normální reakce na vypjatou situaci. Někdo může mít tendenci celou situaci zlehčovat, někdo se před ní bude schovávat a někdo ji prostě přijme. Jde totiž o náš život, zdraví, finance a živobytí. Začnou nás napadat otázky typu: Přijdu o práci? Jak uživím rodinu? Jak zaplatím hypotéku? Co když onemocní nebo zemře někdo, kdo mi je opravdu blízký? Proč jsem se tolik snažil a teď můžu jen sedět a dívat se na to, jak můj dosavadní život odplouvá?

Co můžu dělat nejen v době pandemie pro svou duševní pohodu?

Když pominu dodržování všech opatření proti dalšímu šíření nákazy. Pak je nejdůležitější “být sám se sebou”. Každý z nás to bude mít jiné, ale nebojte se své emoce projevit a uvolnit. Pokud budete své emoce zadržovat budete se plnit jako přehrada. A každá přehrada se jednou naplní a protržení přehrady bude mít horší následky, než kdyby jste emoce uvolňovali postupně. 

Pokud v sobě budete dusit kousek čehokoliv, začne to ve vás zahnívat jako ve stojaté vodě. Voda, aby přinášela život musí proudit. 

Máte-li někoho, kdo vás vyslechne aniž by vás dále stresoval, použijte ho. Pokud se nikdo takový ve vašem okolí nenachází klidně mi zavolejte . Mnohdy stačí jen vyslovit své obavy nahlas. Říci nahlas všechno co cítím, čeho se bojím a co mi to způsobuje.

Tím, že se v tom budete neustále přehrabovat se situace nezlepší. I nejsilnější člověk může cítit strach. Strach je zcela přirozený a je sním potřeba pracovat. 

Každý z nás má právo na to říct “nemám ani tušení, jak to zvládnu, nevím co mám dělat”.

Většinou totiž stačí, když svou obavu pojmenujete a vyslovíte ji nahlas. Vnitřně se vám uleví. Vaše zúžené vědomí se začne vracet do své obvyklé podoby a v hlavě se vám začnou objevovat nápady, jak tuto situaci zvládnout. Jak znovu uchopit život do svých vlastních rukou a být jeho tvůrce. Začněte třeba tím, na co nemáte běžně čas. Vytřiďte oblečení, které už nenosíte a ještě tím někomu uděláte radost.

Podívejte se na obrázek a zkuste si uvědomit, jak na vás působí.

Cesta jak zvládnout třeba i virus
Cesta jak zvládnout třeba i virus

Je na něm fotka, kterou jsem pořídil při své práci. Venku, v přírodě…. Příroda mně dokáže dát mnoho energie. To co miluju jsou právě procházky v přírodě. Ona je klidná, vstřícná a nápomocná. Je to ideální místo pro přemýšlení a znovuobjevení chuti do života. Vyjděte si na procházku, dýchejte čerstvý vzduch.

Aniž by jste si to možná, někteří z Vás uvědomili, právě jste si přečetli o jedné z možností jak zvládnout stres, třeba i dnešních dní.

Další možností může být například poslech oblíbené hudby, pro někoho třeba tanec, zpěv. Velmi dobrým způsobem odbourávání stresu, který funguje takřka okamžitě, jsou různá dechová cvičení. Určitě jich najdete na internetu celou řadu. Stejně tak tam můžete najít řízené meditace k odbourání stresu. Je to cesta, která chce trochu cviku, ale uvidíte sami, že to stojí za to. 

Možností je ještě celá řada a nerad bych na některou zapomněl. Proto ještě alespoň jednu a tou je jóga. Pozor, nemusí jít jen o klasickou jógu, ale třeba i o jógu smíchu. Neznáte? Použijte znovu internet a přeskočte ty stránky, kde se nedozvíte nic, co by vám v odbourání stresu pomohlo. 🙂

Důležité je, aby jste si každý našli svou cestu k odbourávání stresu. Pokud si o tom budete chtít promluvit, zanechte na sebe kontakt.

Jak odbourávám stres já?

Teď momentálně běhám a pokud mám prostor medituji. Nejraději mám řízené meditace. Mám pár oblíbených. Někdy si zase pustím do sluchátek hudbu a jenom tak ležím a čerpám z ní sílu. 

A jak odbouráváte stres vy?

Pokud nechcete přijít o další článek, nechejte mi na sebe kontakt a já se o vše postarám.

PS: Pokud nechcete jít do neznáma přečtěte si něco o mně, a třeba i proč se mnou.

Petr

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů